Size Hiç Pürenli Yaylası’ndan Bahseden Oldu mu Daha Önce ?

Ana Sayfa » Blog » Size Hiç Pürenli Yaylası’ndan Bahseden Oldu mu Daha Önce ?

Düzce İli Gölyaka İlçesine bağlı olan Pürenli Yaylası, Gölyaka’ya 24 km, Düzce’ye ise 28 km mesafede ve 1.400 metre rakımda bulunuyor. Yaklaşık 10-15 tane yayla evi ve ortalarında gölet bulunmaktadır. Her mevsim farklı bir güzelliği ile bizi karşılayan Pürenli Yaylası doğa hem fotoğrafçılara hem de doğa severler için cazip bir yer. Mudurnu ile sınır olan yayladan Abant‘a, Odayeri Yaylası‘na, Samandere Şelalesi‘ne ve Kardüz Yaylası‘na ulaşmak mümkündür.

Ayrıca her yıl yöre halkı tarafından geleneksel yayla şenlikleri düzenlenmektedir.

Pürenli Yaylasına geçtiğimiz sene (2017) nisan ayında Düzce Üniversitesi İzci Topluluğu ile çıkmıştım. Geçtiğimiz hafta sonu da anlık plan yaparak 3 arkadaşımla Pürenli yaylasına kış kampı için çıkalım dedik. Pürenli yaylası kamp, hiking ve bushcraft sevenleri için ideal rotalardan biri. Bilinirliği yavaşça artan yaylanın hafta sonları çevre illerden ziyaretçileri eksik olmuyor.Bizim için güzel tecrübeler edindiğimiz ve anılar biriktirdiğimiz bir kampı geride bırakmış olduk.

ULAŞIM

İstanbul’dan gelenler için TEM Otobanı yada D-100 Karayolu kullanılarak Gölyaka çıkışından, Gölormanı, Hamamüstü, Güzeldere Köyü tabelaları takip edilerek, Ankara’dan gelenler için TEM Otobanı yada D-100 Karayolu Kaynaşlı çıkından Düzce Merkez, Aydınpınar Köyü, Gölormanı, Hamamüstü ve Güzeldere Köyü tabelaları takip edilerek ulaşım sağlanır.

  • Toplu taşıma ile ulaşım bulunmamaktadır.
  • Güzeldere şelalesinin olduğu yere kadar asfalt yol bitiyor. Yaylaya kadar ise şose yol devam etmektedir.
  • Kış aylarında yaylaya çıkmak için 4×4 araçlarla gidilmesi daha uygun olacaktır.
  • Yolda kalma ve acil durumlarda 112’yi arayıp  DAKE , AFAD , UMKE ile iletişime geçebilirsiniz.

 

KAMPA UYGUNLUK

Pürenli Yaylası kesinlikle kamp yapılmasını önerdiğimiz alanlardan biri. Evlerin ve gölet kenarında ki açıklıkta kamp kurabileceğiniz gibi yaylanın yukarısında ki ormanlık alanda kendi barakanızı yapıp kalabilirsiniz. Biz ilk kampımız da baraka yapıp kalmıştık. İkinci kampımızda gölün yanında ki açıklıkta kaldık. İki kampımızda da güzel dediğimiz hava cumartesi akşamı bize sürpriz yaparak tipi ve sağanak yağmura döndü.

  • Etrafta bolca yakacak odun var, ateş etrafına reflektör yapıp yaş odunları kurutabilirsiniz.
  • Alanda yayla evlerinin arasında tuvalet kabini bulunmaktadır.
  • Yaylada 2 adet çeşme olduğundan içme suyu sıkıntısı yaşamadık.

 

 

HAYVAN GÖZLEMİ

Öncelikle yaylada yabani hayvan olma ihtimaline karşı hazırlayacağınız yemeklerin kokusunun hayvanları kamp alanıza çekmeyecek şekilde hazırlayın,temizliğini iyi yapın.Yaptığımız kampta ben sadece geyik gördüm. Yayla’nın yerlileri ile konuştuğumuzda yaylada ayı, domuz ve kurt olduğunu öğrendik fakat hiç kurt görmemişler sadece sesini duymuşlar. Yine de önlem almakta fayda var özellikle ormanın içerisinde kamp yapacaksanız.

Bize bu yazıyı hazırlayan Furkan AVCI‘ya teşekkür ederiz 🙂

Ekleyen :Kamp ve Doğa HayatıTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Size Hiç Pürenli Yaylası’ndan Bahseden Oldu mu Daha Önce ? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

BENZER İÇERİKLERİlginizi çekebilecek diğer içerikler

Ağustos Böceği Kampı

Ağustos Böceği Kampı 08 Ağustos 2019

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

ÖNE ÇIKAN KATEGORİLER

RASTGELE İÇERİKLER

3.Geleneksel Yalova Erikli Yaylası Kampı / 12-13-14 Ekim Gezgin Olmak Edirne’de Kahvaltıda Buluşuyoruz Etkinlik : Göreme’de Efsane Bir Kamp’a Bekleniyorsunuz Ağustos Böceği Kampı Halloween Camp / 26 – 27 – 28 Ekim’de Hayal Köyü’nde

FACEBOOK'TA BİZ

Biz doğanın güzelliklerinden ona zarar vermeden, onunla bir bütün olmayı benimsemiş insanlarız. Beraber doğa ile bütünleşmeye var mısınız ? Hadi o zaman bizi takip edin ve ilk fırsatta bizimle çadır kurmaya hazır olun :)

Kamp Ve Doğa hayatı ll KMP - Tüm Hakları Saklıdır